21 Mart 2019
  • Antalya17°C
  • Ankara4°C

ABDÜLLATİF ŞENER ALANYA'DA

Alanya’ya tatil için gelen CHP Konya Milletvekili, Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İlçe Teşkilat Binası’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Abdüllatif Şener Alanya'da

05 Temmuz 2018 Perşembe 15:08

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Konya Milletvekili ve Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, tatil için geldiği Alanya’da partililer ile bir araya geldi. Saat 13:00’da CHP İlçe Teşkilat Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya 24 Haziran Genel Seçimleri ’ne Millet İttifakı içerisinde yer alan Saadet Partisi’nden de temsilciler yer aldı. Şener, kendini tanıttıktan sonra partililere seslenmeden önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

“CHP, PARLAMENTODAKİ DİRENİŞİN KALESİ” 

Parti içerisinde bir genel başkan değişikliği gerektiğini ifade eden partililerin imza toplaması konusunda değerlendirmelerde bulunan Konya Milletvekili Şener, “Bildiğiniz gibi mazbatayı aldık TBMM’ye verdik kuralar çekildi, odalar tespit edildi. Ancak henüz yemin töreni yapılmadı. Milletvekilliğine adım atar atmaz yapılan tartışmaların içerisine girmek istemiyorum. Ama şunu söylemek mümkündür CHP Türkiye’de ana muhalefet partisidir. Türkiye’deki antidemokratik yapı ve rejim değişikliğinin karşısındaki kaledir. Nasıl TBMM’yi yeni dönem direnişin merkezi olarak görüyorsam CHP’yi de bir mücadele zemini olarak görüyorum. Partinin iç olaylarını değerlendirmem doğru olmaz.” diye konuştu.

“OHAL, KANUNSUZLUKLARIN KANUN OLDUĞU BİR SÜREÇ”

Konya Milletvekili Şener, ilk olarak AK Parti'nin seçim öncesinde vaatleri arasında yer alan OHAL’in kaldırılması ile ilgili görüşünü belirtti. Şener, “ Bütün antidemokratik gelişmelere karşı meclis mücadele zemindir. Örneğin (Olağanüstü Hal) OHAL. OHAL dediğiniz şey bütün kanunsuzlukların kanuna bağlandığı şeydir. Kanuna aykırı bir sürü konu kararname ile kanun oldu. Böyle bir yönetim biçim olmaz bir an önce kalkması lazım. Üstelik OHAL ilan edilirken FETÖ davası gerekçe gösterilmiştir. Ancak daha sonra baktık ki değişik konularda kararnameler çıkıyor ve hükümetin tüm rakipleri işten atılıyor. Bir an önce OHAL’den kurtulup normal yönetime geçmeliyiz.” İfadelerini kullandı. 

“KONYA’DA OLUMLU DÖNÜŞ OLDU”

CHP Konya Milletvekili Adayı olarak Konya’da tepkilere maruz kaldığı hatırlatılan Abdüllatif Şener, “Konya’da CHP’nin oyu artmış, iktidarın yüksek oy aldığı oran düşmüş. Bu durumda Konya’dan bana olumlu geri dönüş olduğunu söyleyebiliriz. Bazı kişilerden tepkiler oldu. Ancak onlar militarist ve kindar yetiştirilen birkaç kişi. Benim yasal hakkım olan propaganda hakkıma engel olmak istediler. Bunu tüm Konya’ya mal edemeyiz.” Şeklinde Konuştu.  
“İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ OLABİLİR AMA SONUÇ NE OLUR BİLEMİYORUM”

Siyasi tecrübesine dayanarak yerel seçimlerde partilerin ittifak yapıp yapmaması gerektiği konusunda da açıklamalarda bulunan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Benim siyasi tecrübeme dayanarak söyleyebilirim her seçimin farklı bir karakteri var. 24 Haziran’da ittifak yapıldı, faydalı oldu. Ama yerel seçimde biz karar vermeyeceğiz il ve ilçe yönetimleri de karar vermeyecek partiler seçim öncesi konuşurlar ve seçimlerde nasıl bir yol izlemenin faydalı olacağına bakıp karar vereceklerdir. Bu tüm partiler için söz konusudur. Belediye seçimlerinde de bu ittifak görüşmelerinin yapılacağını tahmin ediyorum ama sonuç ne olur bilemiyorum.” dedi. 

YEREL SEÇİM ERKENE ALINIR MI?

Yerel seçimlerin erken tarihe alınacağı iddialarını da değerlendiren Şener, “Yerel seçimlerin erkene alınması genel seçimlerin erkene alınmasından çok daha zordur. Anayasa değişikliği gerekir. Partiler mecliste anlaşır ise seçimler erkene alınabilir.” diye konuştu. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA