21 Mart 2019
  • Antalya17°C
  • Ankara4°C

ALKÜ’DEN ÜNİVERSİTE SINAVI AÇIKLAMASI

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlüğü, yarın yapılacak üniversite sınavıyla ilgili açıklama yaptı

ALKÜ’den üniversite sınavı açıklaması

29 Haziran 2018 Cuma 10:03

Açıklama şöyle: “Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’nın Alanya Sınav Koordinatörlüğünü yürüttüğü üniversiteye geçiş sınavı YKS, hafta sonu Türkiye genelinde yüzlerce salonda gerçekleştirilecek. Yüz binlerce öğrencinin üniversiteli olabilmek için katılım göstereceği sınav, yenilenen sistemi ile üç oturumdan oluşacak. 30 Haziran- 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenecek sınav ile alakalı detaylı bilgiler aşağıda belirtilmiştir:

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) Tarihi, Sınav Saati ve Sınav Süresi: 30 Haziran 2018 (Cumartesi), 10.15, 135 dakika.

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Tarihi, Sınav Saati ve Sınav Süresi: 1 Temmuz 2018 (Pazar), 10.15, 180 dakika.

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) Tarihi, Sınav Saati ve Sınav Süresi: 1 Temmuz 2018 (Pazar), 15.45, 120 dakika.

TYT’de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur.

AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir. Bu oturumda lise müfredatı esas alınacaktır.

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.”

REKTÖR UYARDI

Adayların sınavda sorun yaşamamaları için bazı hususlarda uyarılarda bulunan Alanya Sınav Koordinatörü Rektör Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, TYT ve AYT için adayların saat 10.00’dan sonra, YDT için de saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacakları dile getirdi.

Sınava girecek adayların, gerekli kimlik ve güvenlik işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınav başlangıç saatinden en az bir saat önce hazır olarak bulunması gerektiğini ifade eden Rektör Pınarbaşı; “Sınav günü, yanında sınav giriş belgesi ve T.C. kimlik kartını bulundurmayan adayların sınav binasına girişine izin verilmeyecektir.  Bu yüzden ÖSYM tarafından 30 Haziran ve 1 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılacak adaylardan sınav günlerinde, nüfus cüzdanları ile sınav giriş belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.” dedi. T.C. Kimlik Kartını kaybeden ve yeniden çıkarmak isteyen adaylar için kimlik kartı başvurularının alınarak ‘Geçici Kimlik Belgesi’ verilmesi için Nüfus Müdürlüklerinin 30 Haziran 2018 Cumartesi günü 07:00-17:00 ve 01 Temmuz 2018 Pazar günü 07:00-15:30 saatleri arasında açık tutulmasının istendiğini dile getiren Rektör Pınarbaşı, sınav günlerinde özellikle araç sürücülerini rahatsız edici şekilde korna çalmamaları konusunda duyarlı davranmaya davet etti. (Haber Merkezi)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA