16 Şubat 2019
  • Antalya14°C
  • Ankara5°C

BELKİ DE HERŞEY BİR RÜYADIR, UYANINCA HERŞEY DÜZELECEKTİR

Hafize Demirel

12 Ağustos 2017 Cumartesi 08:57

Her gün kadın cinayetleri okumaktan görmekten yıldık. Korkumuz bir gün bu cinayetlerin de  içimizi acıtan diğer  olaylar gibi  kanıksamamız. Böyle acı olaylar hep uzaklarda bir yerlerde olur zannetmemizin de payı vardır tabi. Benim bugün  kadın  cinayetlerini yazma  nedenim  çocukluğumun geçtiği  Gündoğmuş’ta  bir arkadaşımın başına  gelenler…

Bilgisayarı açtım ve Ayten’in profilinde o içimi dağıtan cümleleri gördüm, “Belki de her şey bir rüyadır, uyanınca her şey düzelecektir. Hemen telefona sarıldım ve ne olduğunu sordum. Karşımda ki dağılmış kırgın sesten şu cümleler döküldü, “Annem ve kız kardeşim ölmemiştir değil mi? Bu bir rüyadır. Eniştem annemi ve kardeşimi neden öldürsün ki?”

Aldığım bu cevap karşısında kalbim, tenim tuzla buz oldu bir an sanki. Böyle bir duruma hangi teselli  cümlesi yeterdi ki zaten… Olay benimde çocukluğumun geçtiği Gündoğmuş’ta yaşanmıştı. Gündoğmuş Çiçekoluk Mahallesi'ne giden Kadir G. (30) eşiyle arasının açılmasından sorumlu tuttuğu kayınvalidesi Şükran Gülçelik (45) ile 5 yaşındaki baldızı Zeynep Kader Gülçelik'i Çiçekoluk Mahallesi'nin yaklaşık 2 kilometre dışındaki Pelitlidöşek Mevkii’sindeki keçi ağılında yanında getirdiği av tüfeğiyle vurarak öldürmüştü. Zeynep henüz 5 yaşında bir çocuktu. Annesiyle birlikte vahşice katledildiler.

Böylelikle bitmek bilmeyen kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklenmiş oldu. Eskiden doğuda çok olan kadın cinayetleri şimdi batıda 2’ye 3’e katladı. Her cinayet gibi bu da birkaç gün sonra unutuldu. Çünkü kadın cinayetlerini artık sıradan bir şeymiş gibi karşılar olduk. Ayten’i sormadınız? Geride kalanları yani. Onlar bir şekilde başlarının çaresine bakmaya çalışıyorlar. Zorlanmıyorlar mı tabi ki zorlanıyorlar ama Türkiye’de kadın olmanın gereği dimdik ve güçlü durmak, onlarda her kadın gibi  bunu başarmaya çalışıyorlar.

Ayten ve ailesinin üzerine yüzlerce kadın cinayeti işlendi. Yüzlerce aile dağıldı. Ben istiyorum ki bu köşeden sonra kadın cinayetleri konusuna el atılsın ve devletimiz tüm imkanlarını kullanılıp son bulsun. Kader olarak, kadının silinmez alın yazısı olarak görülmesin. Çünkü hiçbir şey bir kadını ailesinden koparmak için sebep gösterilemez.  

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.