24 Mayıs 2019
  • Antalya26°C
  • Ankara25°C

CHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ ADAYLARINDAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Adayları, seçim çalışması yaparken sorunlara çözüm önerilerini de anlatıyor

CHP Antalya Milletvekili Adaylarından çözüm önerileri

12 Haziran 2018 Salı 00:25

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Akseki’de vatandaşlarla bir araya gelerek, CHP’nin seçim bildirgesinde yer alan, hak, hukuk  ve adaletin sağlanacağı, OHAL’in kaldırılacağı, yargının tarafsız ve bağımsız olacağı vaatlerini tekrarladı. Budak,  "CHP ile tek adam rejimi bitecek, kuvvetler ayrılığı sağlanacak, TBMM güçlenecek., gazeteciler serbest kalacak, medya özgür olacak, halk gerçek bilgiye ulaşacak" dedi. 

Adaylardan Rafet Zeybek ile Sibel Gezen de Kepez bölgesinde esnaf ziyaretleri yaptı, kahvehanelerdeki vatandaşlara CHP’nin hedef ve programını anlattılar. Akdeniz Sanayi Sitesi Ahşap İşleri Bölümü’nde esnaf ve çalışanlarla sohbet eden Rafet Zeybek, AK Parti döneminde yargıya güvenin azaldığına işaret ederek, hakim ve savcıların mesleğe girişinde liyakatin temel ilke haline getirileceğini vurguladı. Zeybek, “Hakimlerin bağımsızlığını ve tarafsızlığını güvence altına alacak bir atama ve nakil sistemi oluşturacağız. Hakim ve savcıların sürgün edilmesini engelleyecek olan coğrafi teminat ilkesini hayata geçireceğiz” diye konuştu.

AİLE SİGORTASI

Sibel Gezen ise CHP’nin en önemli vaatlerinden birinin tüm yoksulları Aile Sigortası çatısı altına almak olduğunu kaydetti. Gezen şunları söyledi: “Aile Sigortası’nın temel hedefi, yoksulluktan muzdarip hanelerin gelir seviyesini, reel ortanca gelirin yarısına yükseltmektir. Diğer bir deyişle, Aile Sigortası projemiz ile yoksul hanelere sabit miktarda bir destek sağlamayacağız. Hanelerin durumuna ve mevcut gelirlerine göre değişecek şekilde bir takviye yapacağız. Bu sayede, düşük bir maliyet ile şiddetli yoksulluğa son verecek ve tüm hanelerimizin aylık gelirinin 1.000 TL’nin üstüne çıkmasını sağlayacağız.”

Çalışmalarını Şengül Yeşildalile birlikte Gazipaşa’da sürdüren Aydın Özer, çiftçilere seslenerek, “Tarımsal destekleri çiftçinin girdi maliyetlerini hesaplayarak ve üzerine çiftçinin karını ekleyerek belirleyecek ve bir yıl önceden açıklayacağız. Destek tutarlarını en az enflasyon oranı kadar artıracağız” dedi.

AİLE MAAŞI

Şengül Yeşildal da, Aile Maaşı uygulamasıyla,  15 Eylül 2018 tarihinden itibaren GSS primleri devlet tarafından ödenen (yeşil kart sahibi) her hanedeki kadınların hesabına aylık 1.000 TL yatırılacağını açıkladı. Milletvekili adayları Nusret Bayar, Sevgi Doğan ve Nazmi Gündüz de Elmalı’da vatandaşlarla birebir görüşerek, CHP ve Muharrem İnce’ye destek istediler.  Nusret Bayar, atama bekleyen öğretmenlerin atamasının yapılacağı sözünü verirken, Sevgi Doğan da, emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözeceklerini dile getirdi. Nazmi Gündüz de, 5  yıl içinde 135'i doğu kuşağında olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelere 400 orta ölçekli fabrika kurularak, 65 bin kişinin istihdam edileceğinden söz etti. 

ÖĞRETMENLER YOKSULLUK SINIRINDA

Finike’de kampanyayı sürdüren Cavit Arı da, ilçedeki çalışmaları esnasında karşılaştığı öğretmenlere, “Öğretmenlerimiz, düşük maaşa ve kabul edilemez çalışma koşullarına mahkum ediliyor. Yüz binlerce genç öğretmen göreve atanmıyor. Ücretli öğretmenler yoksulluk sınırında çalıştırılıyor” diye konuştu.

Özlem Şahin de Finike’deki çalışmalarında, emeklilerin sorunlarına değinerek, emeklilerin geçinemediğini ve her geçen gün yoksullaştığını ifade etti.

İŞSİZLİK VE HAYAT PAHALILIĞI

Kumluca’daki çalışmalara ise Figen Çalıkuşu ile Kemal Bilal Öner katıldı. Çalıkuşu, bugün, milyonlarca insanın borç yükü, işsizlik ve hayat pahalılığı ile karşı karşıya olduğunun altını çizerek, ekonomik adaletsizlik ve eşitsizliklerin her geçen gün derinleştiğine işaret etti. (Haber Merkezi)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA