20 Mart 2019
  • Antalya14°C
  • Ankara8°C

GEMİNİD METEOR YAĞMURU İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI! PEKİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Özellikle Gök bilimleriyle ilgilinenler ve fotoğrafçılar Geminid yani İkizler meteor yağmurunu bekliyorlar. Peki Meteor yağmuru ne zaman ve nasıl izlenebilir? Bu gece başlayacak meteor yağmuru nerelerde izlenebilir?

Geminid meteor yağmuru için geri sayım başladı! Peki ne zaman başlayacak?

13 Aralık 2017 Çarşamba 09:04

Meteor yağmurları gök bilimi meraklıları ve fotoğrafçılar için şahane görüntüler sunuyor. Tabii bu etkileyici doğa olayını takip edebilmek için önceden bir miktar hazırlık gerekiyor. 5 Aralık'ta başlayan Geminid yani İkizler meteor yağmuru için de en uygun gözlem gününe geldik.

geminid.jpg

GEMİNİD METEOR YAĞMURU NE ZAMAN İZLENEBİLİR?

Gökyüzü 13 Aralık'ı 14 Aralık'a bağlayan gece çarpıcı bir doğa olayına sahne olacak! Aslında 5 Aralık'ta başlayan Geminid meteor yağmurunun en yoğun anları 13 Aralık gecesi ve 14 Aralık sabaha karşı izlenebilecek.

İKİZLER METEOR YAĞMURU NASIL İZLENEBİLİR?

Bu meteor yağmurunda ay hilal evresinde olacak yani ay ışığı az olacak ki bu atmosfere giren göktaşlarının yanarak sağladığı ışığı görmemize yardımcı olacak. Göktaşlarını en iyi şekilde izlemek için mümkün olduğu kadar şehir ışıklarından uzakta karanlık bir bölge bulmakta (şehir dışı) fayda var.

Meteor yağmurunu fotoğraflamak istiyorsanız gökyüzünün daha geniş bir bölümünü ve daha çok meteouru kadraja alabileceğiniz geniş açılı lensler kullanılması tavsiye ediliyor. Ayrıca ışık az olacağınız mutlaka tripod kullanılması yoksa bir yere sabitlenmesi gerekir. Elde çekim yaparak istediğiniz netliği yakalayamayabilirsiniz.

Geminid Meteor Yağmuru gökyüzünün hangi kısmında gözükecek?

Geminid Meteor Yağmuru, Gemini takımyıldızının yakınındaki parlak noktadan görünecek. Meteorlar gökyüzünün her kısmında görülecek olsa da doğu tarafına bakmanızda fayda var. Geminid Meteor Yağmuru Dünya'nın her köşesinde izlenebilecek.

Geminid Meteor Yağmuru neden ve nasıl oluşur?

Diğer meteor yağmurlarının aksine Geminid Meteor Yağmuru bir kuyrukluyıldızın kozmik kalıntıları değildir. 3200 Phaethon adlı asteroid kaynaklıdır. Asteroidler, uzay metaller, kayalık maddeler ve buzdan oluşur. Bilim insanları, Geminid Meteor Yağmuru'na sebep olan olayın, Jüpiter gezegeninin yaydığı ağırık dalgalarının, Dünya'ya her yıl daha çok yaklaşan 3200 Phaethon asteroidini çekmesi sebebiyle oluştuğunu açıklıyor. Geminid Meteor Yağmuru ilk olarak 1880'li yılların ortalarında keşfedilmiştir.

Geminid Meteor Yağmuru 13 Aralık 2017 Çarşamba gününü 14 Aralık 2017 Perşembe gününe bağlayan gece doruk noktasına ulaşacak.

GEMİNİD METEOR YAĞMURU  NEDİR?

"Meteor yağmurlarının kralı" olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor.

Yeterince karanlık alanlarda gece saat 00.00'dan sonra saatte ortalama 50'ye yakın "yıldız kayması" görülebilecek. Peki bu yılın son gökyüzü şölenini fotoğraflamak için yapmanız gerekenler neler?

Meteor yağmuru sırasında güzel kareler elde etmekte niyetliyseniz doğru bölgeyi seçmenizde de önemli.

Ay’ın ışığı gösteriyi izlemeyi güçleştirebilir; dolayısıyla gözlem için en uygun zaman, gece yarısı ile şafak arasındaki; yani Ay’ın küçülmeye başladığı saatler.

İster meteor yağmurları ister yıldız çekimleri olsun şehir ışıklarından uzak bir noktada, temiz bir gökyüzü ve uygun hava koşullarını yakalamak lazım.

TELE LENS KULLANMAYIN

Tele lensler her ne kadar uzak cisimleri çekmek için faydalı olsa da konu, gece ve gökyüzü çekimi olduğunda sonuç tam bir hüsran oluyor.

Bu yüzden size tavsiyemiz meteor yağmurunu fotoğraflarken tercihinizi daha geniş açılı lenslerden yana kullanmanız.
Gece çekimlerinde iyi sonuçlar elde etmek için ilk yapmanız gereken şeylerden biri kameranızı sabitlemek.

Az ışıklı ortamlarda kameranızı sabitleyeceğiniz bir tripot'unuz yoksa kameranızı sabit bir yere konumlandırabilirsiniz.
Gece, az ışığın olduğu ortamlarda iyi fotoğraflar elde edebilmek için yapanız gereken bir başka şey ise zamanlayıcı yani kumanda kullanmak.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA