21 Mart 2019
  • Antalya17°C
  • Ankara4°C

HERKESİN MERAK ETTİĞİ SORU! HALİME HATUN NASIL ÖLDÜ?

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’da heyecan dorukta.Reyting rekoru kıran dönem dizisi Diriliş Ertuğrul'da Halime Hatun'un ölüp ölmeyeceği merak konusu oldu.

Herkesin merak ettiği soru! Halime Hatun nasıl öldü?

09 Mayıs 2018 Çarşamba 21:36

HAKİME HATUN ÖLÜYOR MU?

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul'da heyecan doruğa çıktı. İzleyiciler Halime Hatun'un ölüp ölmeyeceğini merak ediyor. Peki Halime Hatun gerçekte ne zaman ölüyor? İşte detaylar.

Halime Hatun, tarihte Halime Sultan ve Haime Hanım olarak birden fazla isimle anılmaktadır. Doğum tarihi hakkında herhangi bir bilgi olmasa da ölüm tarihinin 1282 olduğu bilinen Halime Hatun, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin annesidir. Halime Hatun, Süleyman Şah ile karısı Hayme Hatun'un oğlu olan Kayı Boyu önderi Ertuğrul Gazi'nin eşidir.

Saru Batu Savcı Bey (vefâtı: 1287), Gündüz Alp (vefâtı: 1306), ve Osman Gazi (1258-1326) adlarında üç oğlu vardı.

1281 yılında vefât eden Hâlime Hânım'ın mezarı Söğüt'te kocası Ertuğrul Gazi'nin türbesinin bahçesindedir. Osman Gazi tarafından yaptırılmıştır.

Trt 1 ekranlarında çarşamba akşamları ekrana gelen Diriliş Ertuğrul'da bu hafta acı bir olay yaşanıyor. Ertuğrul'un oğlu Osman'ı dünyaya getiren Halime Hatun ölerek diziden ayrılıyor. Halime Hatun'un Osman'ın doğumu sırasında mı yoksa başka bir şekilde mi hayatını kaybettiği ise şimdilik bilinmiyor. Dizi sevenlerin gözyaşlarına hakim olamadığı son bölümünde Halime Hatun'un ölümü izleyiciler tarafından gözyaşları içerisinde karşılandı. Esra Bilgiç'in hayat verdiği Halime karakteri son bölümünde senaryo gereği ölerek diziye veda ediyor.

Ertuğrul Gazi Türbesi, Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi'nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir. 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen yapının yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış, daha sonra I. Mehmet Çelebi tarafından türbe haline getirilmiştir. Sultan III. Mustafa zamanında 1757'de yeniden yapılırcasına onarılmış ve ilk yapılıştaki hali değişmiştir. 1886 yılında II. Abdülhamit tarafından yeniden onartılmış ve yanına çeşme eklenmiştir. Ertuğrul Gazi Türbesi altıgen planlı, üzeri kubbe örtülü olup, dikdörtgen bir girişten sonra içeriye ulaşılmaktadır. Bu girişin yanlarında ikişer pencere bulunmaktadır. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülmüştür. Sandukanın bulunduğu türbenin içindeki batı ve güneydoğu duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmıştır.

14 Ekim 1992 doğumlu olan oyuncu an itibariyle 25 yaşındadır. Ankara doğumludur. Boyu 1.77 cm'dir. Haccetepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu olan güzel oyuncu ayrıca Bilkent Üniversitesi Uluslarası İlişkiler Bölümünü de bitirmiştir.

Daha önce hiçbir oyunculuk deneyimi olmayan Esra Bilgiç'in ilk oyunculuk deneyimi 2014 yapımlı Diriliş dizisinde Halime Hatun karakterini canlandırarak olmuştur. Sırf bu dizi için binicilik eğitimi alan oyuncu güzelliği ile izleyenleri büyülemeyi başarmıştır. Oyunculuk dışında moda tasarımıyla da ilgilenmektedir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA