18 Temmuz 2019
  • Antalya28°C
  • Ankara17°C

İNFOCULAR GİDİNCE…

Metin Erdem

15 Mayıs 2018 Salı 23:48

Nisan ayı sonu ve mayıs başında bazı otellerde doluluk oranları yüksek olur. Çarşıda çokça turist hareketleri görülür. “Sezon iyi geçek” umuduyla tam moral bulan esnaf, birdenbire bir düşüş yaşar ve moraller bozulur..

Bunun 2 sebebi var.

Termindeki fiyat farkı İnfo gruplarının konaklamasıdır. 

Birinci maddeye bakalım. Nisan ayı sonu ile mayıs başı düşük sezon olarak nitelendirilir ve sezon fiyatından oldukça farklıdır. (Haziran-Temmuz-Ağustos) Yurt dışından seyahat edecek tüketiciler, acentelerin sunduğu ucuz paketi satın almayı, ekonomik bir davranış olarak görürler. Yüksek fiyat farklarından dolayı bu aralıkta, terminde tatil yapan ciddi bir kitle vardır. Nisan sonu-mayıs başı fiyatıyla eylül-ekim fiyatı aşağı yukarı aynı olduğu için Alanya’ya bu 2 dönemde gelen çok ciddi bir kitle oluşmuştur. 

İkinci maddeye gelelim.. Her tur operatörü veya incoming seyahat acentesi, yurt dışında Alanya’yı satacak olan ofis personellerini buraya getirerek konaklatırlar. Turiste neyi nasıl satacaklarını Alanya’da yaşayarak görürler, öğrenirler. İnfo grupları çarşıda turist olarak bilinir. (Özünde öyledir) Aslında onlar bilgi edinme amaçlı buradadırlar. Satacakları otelleri görüp, kent yaşamını bizzat yaşayarak fikir edinirler. Tercih yaparak, bedel ödeyerek gelmiş değillerdir. Bu nedenle çarşıda çok fazlaca görünürler. Ama tatilciler öyle değildir. Hiç şehre inmeden sadece otelde konaklayıp geri dönenler bile olur. Sonuç olarak mayıs ayında çarşı merkezinde hissedilen ve hissedilecek olan son 2 haftalık düşüş normaldir. Moral bozacak bir durum söz konusu değildir. Okulların tatile girmesiyle birlikte harbi yaz sezonu Haziranda başlar, 3 ay ful gider. Sorun tam da burada. Alanya turizmi neredeyse 3 aya indirgenmiş gibi görünüyor. Ve/fakat  bölgeleri ve büyük ölçekli oteller bazında analiz yapıldığında durumun göründüğü gibi olmadığı söylenebilir. Bu mevzuyu başka bir güne bırakan yazar, bol turistli, bol dövizli günler diliyor.

PARTİYE GEL HALLEDERİZ

Yazarın yakın dostu Hayri Doğan’ın (Mekanı cennet olsun) DYP Antalya Milletvekili olduğu dönemde Metin Erdemir de Oba ilçe başkanlığı yapıyor. Vatandaş Metin Erdem ile Metin Erdemir’i karıştırıyor. Cep telefonun olmadığı dönemde vatandaşlar, işleri için Metin Erdemir yerine Metin Erdem’i ya köşe yazdığı Bizim Alanya gazetesini, kablolu telefon makinesi marifetiyle arayarak veya yönettiği Azak oteli arayarak ya da evinden ulaşıyorlar. (gece-gündüz). Tayin, altyapı, hastalık, vesaire… Her gelen telefona Metin Erdem ‘o ben değilim’ dese de baş edemedi. Düşündü, taşındı ve en sonunda Metin Erdem sorunlarını söyleyen ve talepte bulanan vatandaşlara telefonda kısaca şu şekilde cevap verdi. ‘Olur yarın partiye gel hallederiz’

Hakkını helal et adaş.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.