20 Mart 2019
  • Antalya14°C
  • Ankara8°C

IRAK'TA SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI! Şİİ LİDER MUKTEDA EL SADR SEÇİMİ KAZANDI!

Son dakika haberi... Irak'taki seçimlerde Şii lider Sadr'ın desteklediği Sairun koalisyonunun, 18 sandalyeyle Bağdat'ta birinciliği elde ettiği bildirildi.

Irak'ta seçim sonuçları açıklandı! Şii lider Mukteda el Sadr seçimi kazandı!

14 Mayıs 2018 Pazartesi 00:36

Irak'taki seçimlerde Şii lider Sadr'ın desteklediği Sairun koalisyonunun, 18 sandalyeyle Bağdat'ta birinciliği elde ettiği bildirildi.

MUKTEDA ES SADR KİMDİR?

İşgale başından beri karşı olan El Sadr, ılımlı Şii liderlerden uzaklaşan tavrıyla yoksul şiiler arasında etkisini, gücünü artırıyor. 30 yaşındaki radikal lider Muktada el Sadr, yaş ve deneyimin din adamlığı yolunda esas alındığı bir toplumda binlerce yoksul Şiinin uğruna canını vermeye hazır olduğu bir lider haline geldi. Muktada el Sadr dini rolünü babası Muhammed Sadık Sadr'dan devraldı. Saddam Hüseyin döneminde Irak'ın bir numaralı Şii din adamı olarak görülen Muhammed Sadık Sadr, 1999'da bir suikast sonucu öldürüldü. Iraklı Şiiler suikastla ilgili olarak Saddam Hüseyin'i suçladı. Yandaşları Şii liderin yerine en küçük oğlu Mukteda el Sadr'ı koydu. İslam devleti kurulmasını savunuyor Genç din adamı, Iraklı kimliğini koruyan bir İslam devleti kurulması yönündeki ateşli konuşmalarıyla dikkat çekti. Ancak el Sadr'ın adı ciddi anlamda, ABD işgali sonrası öne çıktı. Mukteda el Sadr, ABD güçleriyle işbirliği yapan ve ılımlı Şii liderlerden farklı olarak ABD güçlerine ve işgale her fırsatta karşı çıktı. Saddam Hüseyin rejiminin çökmesi sonrası babasının kurduğu Şii yardım kuruluşlarının kontrolünü ele geçirdi. Bu Sadr'ın mali gücünü artırmasına olarak sağladı. Mukteda Sadr'ın yandaşları ABD işgalinin ilk haftalarında Bağdat'ın yoksul mahalelerinde güvenliği sağladı, yiyecek dağıttı. Şii yoksul halkın desteğini sağladı Bağdat'ta eskiden "Saddam kenti" olarak bilinen Şii mahallesine işgal sonrası "Sadr kenti" adı verildi. Mukteda Sadr, haziran ayında ABD’nin uyguladığı silah yasağına karşı gelerek Mehdi ordusu adında silahlı direniş gücü kurdu. ABD’nin liderliğindeki Irak Geçici Hükümet Konseyi'ni tanımayan Sadr, alternatif bir hükümet de ilan etti. Ancak bu girişimi sonuçsuz kaldı. Irak’taki Şii din adamları, Sadr’ı radikal ve tecrübesiz buluyor Mukteda Sadr'ın tek düşmanı ABD ve koalisyon güçleri değil. Rakibi olan Şii din adamları, onu Irak'taki Şii kurumlarının mutlak hakimi olmak isteyen tecrübesiz ve sabırsız bir radikal olarak görüyor. Yandaşları geçen yıl nisan ayında Bağdat düştükten iki gün sonra ılımlı Şii lider Abdül Mecit el Hoei'yi öldürmekle de suçlanıyor. Mukteda el Sadr ise bu olayla ilgisi olduğunu reddediyor. El Sadr'ın Mehdi grubu, Iraklı Şiilerin önde gelen dini lideri Ayetullah Sistani'nin yandaşları ile de çatıştı Ancak hareketinin dini, siyasi ve sosyal yardım faaliyetlerini kapsaması sayesinde Bağdatlı ve Güney Irak'taki yoksul Şiiler arasında popülerliğini artırıyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA